RAMAZAN’DA YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

* Oruç tutmak   ; 

Müslümanlığın beş şartından biridir. Gün ağarmaya başladığı andan, akşam ezanının okunduğu güneş batışına kadar, hiç bir şey yememek, İçmemek, her türlü kötülükten sakınmak demektir.

* Geceleri Peygamber Efendimiz’in sav sünneti olan teravih namazını kılmak ;

 Ramazan-ı şerifte, her gece yatsının farzından ve son sünnetinden sonra erkeklerin ve kadınların, Peygamberimizin sünneti olarak kıldıkları yirmi rekatlık namaz. Her dört rekatında bir terviha (dinlenme) yapıldığı için, bu namazın hepsine “teravih” denilmiştir.

* Kur’an okumak ; 

Reklamlar

 Allah’ın Kitabı’nı okuyanlar, namaz kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz rızıktan (Allah için) gizli ve açık sarfedenler, asla zarara uğramayacak bir ticaret umarlar.” (Fâtır, 35/29) 

* Namazları cemaatle kılmak ;  

 “…Allah’ın eli (yardımı) cemaatle birliktedir.” (Tirmizî, Fiten, 7/2167)

* Sahur yapmak ;   

İşte Allah Resulünün (s.a.v) dilinden sahur vakti:

Sahur yemeği yiyin! Sahurda bereket vardır. buyurmakta ve sahura kalktığımızda bizi bekleyen manevî bereketleri müjdelemektedir. Sahur yapmak berekettir, sakın onu bırakmayın! Bir yudum su ile dahi olsa sahur yapın! Sahur yemeği yiyene Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler. Sahur vakti duaların kabul edildiği özel anlardan birisidir.

* İftar ettirmek ;

 Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: “Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez”
(Tirmizî, Savm: 82; İbni Mâce, Sıyam: 40)

* Kadir Gecesini aramak ; 

” Biz Onu (Kur’an-ı Kerim’i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik,gün ağarıncaya kada sürer.” (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

* Sabretmek ; 

 “Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak em­redilmiş işlerdendir.”(Lokman; 17)

* İhsan ve ikramda bulunmak ;

 Doyurmaya/yedirmeye ve yardıma ilk önce akrabadan ve komşudan başlanılmalıdır. Kur’an’ın ve sünnetin emir ve tavsiyesi bu yöndedir. Merkezden dışa doğru bir tasnifle yani, akrabadan ve komşudan başlayarak infak etmek, sadaka ve zekât vermek gerçekleştirilmelidir. Ramazan ayında da bu hassasiyete azami derecede dikkat etmenin, İslam ahlakının bir gereği olduğu unutulmamalıdır.

* Tövbe etmek ; 

 Ramazan, sözlük anlamı yanmak demektir. Bu aya “Ramazan” denmesinin bir nedeni de; bu ayda günahların yanıp yok olmasıdır. Ramazan ayında oruç tutan ve tövbe edenlerin günahları bağışlanır. Ramazan şerif ayını kıymetli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutmaktır. Cenab-ı Allah Kur’an’da “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185. ayet) buyurmuştur,

* Cenneti istemek ;

 imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak

ORUCLUYKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR 

 • Yiyip içmemek
 • İlaç kullanmamak
 • Kötü söz söylememek
 • Yalan konuşmamak
 • İftira atmamak
 • Dedikodu yapmamak
 • Gıybet yapmamak
 • Haramdan sakınmak

 

HAYIRLI ,

 BEREKETLİ ,

NUR İÇİNDE ,

SAĞLIK VE SIHATLE ,

AĞIZ TADINDA BİR RAMAZAN DİLERİZ.  

                                                  iYi YAKALADıM

admin

Markamız panelinde doğrudan bir bilim ayracı bulunmamaktadır. Doğru, verimli, kültürel hazineleri olan her konu ve konumda size bilgi aktarımı sağlamaktır. Aslında amacımız oldukça nefis... Sizlere ulaşmak , değerli vaktinize değer katmak .

RAMAZAN’DA YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?” için bir yorum

 • 25 Aralık 2019 tarihinde, saat 00:10
  Permalink

  I was recommended this website by way of my cousin. I’m no
  longer sure whether this publish is written through him as no one else realize such designated approximately my trouble.
  You’re incredible! Thank you!

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir